ebay – מכירה פומבית

איביי מכירות פומביות

אחרי שכתבתי פוסט על איך נרשמים לאיביי ראיתי שיש הרבה אנשים שלא מבינים מה זה מכירות פומביות באיביי ואיך לעשות בידדינג ולזכות במוצרים. ויותר גרועה, ראיתי שאנשים א מבינים כללים בסיסיים שחלים על המכירות פומביות ויכולים להכניס את עצמם להרבה בעיות, כמו סגירות חשבון באיביי. אז החלטתי לכתוב פוסט על המערכת בידים באיביי.

ebay.com – זירת מסחר וירטואלית הגדולה בעולם, אפשר למצוא שם פשוט הכל. איביי מציאה לאנשים מגוון רחב ביותר של מוצרים – גם יד ראשונה, גם יד שניה, ממחיר של אגרות עד מאות אלפי דולרים.

באיביי קיימים מספר אפשרויות למכירה, העיקריים הם:

1. Buy It Now – קנה מיידי (מחיר קבוע)
מדריך איביי
מכירה מיידת עם מחיר קבוע. יתרונות של הקניה במכירה כזאת הם:
– מחיר קבוע מראש
– אין צורך לחכות לסוף המכירה

2. Auction – מכירה פומבית באיביי
איך לקנות באיביי
פריט יוצא למכירה במחיר קבוע, שנקבע על ידי המוכר. קונים נותנים מחיר שלהם, הזוכה הוא המציעה מחיר גבוהה ביותר.
– אפשרות לקנות מוצר יותר זול
– אפשרות לשלם מחיר נמוך יותר בזכייה (מערכת של בידים)

3. Auction +Buy It Now – מכירה פומבית + קנה מיידי
איך לזכות במכירה פומבית  
פריט במכירה פומבית, כאשר ניתן להציעה מחיר וגם יש אפשרות לקנייה מיידית. זה נוח כי אז אפשר לקנות משהו מידי במחיר קבוע מצד אחד, מצד שני אפשר גם להשתתף במכירה פומבית ואולי לזכות בפריט במחיר נמוך יותר.

4. Auction + Reserved Price – מכירה פומבית עם מחיר שמור
זאת מכירה פומבית לכל דבר, אך מוכר לא רוצה למכור פריט יותר נמוך ממחיר מסוים, כך שיש לו אופציה "לשמור מחיר" – אם המכירה פומבית לא מגיעה למחיר השמור, אז הפריט לא נמכר. קונים לא רואים מהו המחיר השמור.

5. Best Offer/Make Offer – הצעה הטובה ביותר 
הצעה הכי טובה מכירה רגילה, אבל עם אפשרות לתת מחיר יותר נמוך משלך. המוכר לא חייב לקבל אותם, אבל אפשר לנסות.
אני מניחה, שאיך לקנות עכשיו כבר לא צריך להסביר, ומה זה לתת הצעה  – די ברור. אבל איך עובדים מכירות פומביות באיביי – זה יותר מעניין.

מכירות פומביות באיביי עובדים בצורת בידים אוטומטים. בשביל שזה יהיה ברור, אני אתן דוגמה. תחשבו שיש לנו קונה א' שמציע 10 דולר, וקונה ב' שרוצה לשלם 25 דולר. מה המחיר הסופי? אתם תגידו – 25 דולר, כי זאת הצעה הכי גבוהה. אבל זה לא נכון, הפריט ימכר ב- 10 דולר + צעד אחד (שזה לדוגמה דולר 1), כלומר מוכר שהציעה 25 דולר, בפועל ישם רק 11 דולר על המוצר – קצת יותר מהצעה אחרונה.

מערכת היא מערכת של בידים אוטומטים, כלומר יש תוכנה שכתובה על ידי האיביי, שהיא כל פעם מעלה הצעה עד להצעה שהגשתם, כלומר בפועל, אם שני הקונים התחילו ב- 1 דולר אז מכירה תראה כך
קונה א' – 2.00
קונה ב' – 3.00
קונה א' – 4.00
קונה ב' – 5.00
קונה א' – 6.00
קונה ב' – 7.00
קונה א' – 8.00
קונה ב' – 9.00
קונה א' – 10.00 – זה מקסימום שלו
קונה ב' – 11.00 – זכייה!
כמובן, בפועל, אנשים לא נותנים הצעות עגולות (קונה א' יותר סיכוי היה נותן משהו כמו 10.03)  וכמובן, שבדרך כלל יש יותר משני קונים, אז זה נראה קצת אחרת
מדריך איביי למכירות פומביות

לא מסובך – פשוט חושבים על כמה אתם רוצים לשלם על אותו פריט, נותנים הצעה והולכים לישון – או שזוכים או שלא. מה שחשוב לדעת – הצעת מחיר מחייבת קנייה במקרה וזכיתם. חשוב מאד לדעת את זה. אי אפשר להציע, לזכות ולעשות כאילו זה לא קרה לכם. אסור. איביי מתייחס מאד ברצינות למקרים של אי תשלום ויש לו מערכת סטרייקים (strike) הזהרות שהוא יכול לתת לקונה בעקבות התנהגות לא טובה (אי תשלום, שקר בתלונות לגבי המוצר ועוד) – 3 סטרייקים ואיביי יכול לסגור חשבון. ושלא תחשבו שחשבון שלכם באיביי זה רק אמייל – לאיביי יש אפשרות לעקוב אחרי כתובת המחשב שלכם (ip address), כלומר גם אם תפתחו חשבון חדש עם אימייל חדש – גם זה יכולים לסגור. לא כדי להסתבך.

אבל. אם אתם זכיתם, אבל יש סיבה שאתם לא רוצים לקנות ניתן לפנות למוכר ולבקש לבטל עסקה. תנו למוכר סיבה למה – למשל לא ראיתם שדמי משלוח כל כך יקרים. בדרך כלל מוכרים מסכימים. אם מוכר לא מסכים ניתן לפנות לתמיכת האיביי עצמו ולבקש ממנו לבטל עסקה (גם כאן כדי לתת סיבה למה אתם רוצים לבטל) – בדרך כלל איביי יבטל עסקה. חשוב אבל לטפל בעניין – אל תשירו זכייה כאילו לא קרה כלום!
כאן תוכלו לקרוא באנגלית מה איביי רושם לגבי חוקים של ביטול או שינוי בידים
כאן תוכלו למצוא טפסים לשינוי ביד או ביטול ביד למקרים, כאשר אתם רוצים לבטל או לשנות דעתכם לפני שמכירה הסתיימה)

 

כטיפ אחרון אני רוצה לספר לכם בקצה על 3 אסטרטגיות עיקריות לזכייה באיביי

1. דרך פשוטה
הכי פשוט – זה לתת מחיר מקסימלי שאתם רוצים לשלם עבור אותו פריט  ותחכו בסבלנות עד לגמר המכירה. חשוב כאן לדעת איך לחפש באיביי פרטים דומים ולראות בכמה הם נמכרים כדי לא לתת מחיר גבוהה יותר.

2. דרך של סבלנות
מה שקורה, כאשר אנשים בתחילת המכירה נותנים הצעות – מערכת אוטומטית מעלה מחירים, ואז באים אנשים רואים שיש הרבה בידים, חושבים שזה משהו מאד שווה, נותנים מחיר שלהם קצת יותר גבוהה, ותוך זמן קצר מחיר של פריט עולה לשמיים. כדי להימנע מזה צריך לתת הצעה ברגע אחרון – הכי אחרון שאפשר. דרך שלי – לחכות עד רגע אחרון שאפשר, כמובן אם מכירה מסתיימת ב- 3 בלילה, אני לא אחכה, אני אתן מחיר שלי לפני שאני הולכת לישון. אבל אם מכירה מסתיימת בשעות הערב, אז אני אחכה ל 60 שניות אחרונות, ואז אני נותנת הצעה. כך אפשר למנוע עליית מחירים מופרזת, ולהגדיל סיכוי לזכייה.

3. דרך חכמה. 
אנשים חשבו על תכנות שיעשו עבודה בשבילם. זה נקראה snipper – תכנה בה אתם מכניסים לינק לפריט שאתם רוצים לקנות, שם משתמש וססמה שלכם באיביי, וכמה מחיר מקסימלי אתם רוצים לשלם. תכנה מחכה ל 5 (טוב, בעצם כל תכנה קצת שונה כאן) שניות אחרונות של מכירה ואז שמה מחיר שרשמתם. בגלל שלא נשאר יותר זמן, אז אנשים כבר לא יכולים להספיק לתת הצעות, רק אם מישהו שם לפניכם הצעה גבוהה יותר – תפסידו, במקרים אחרים – תזכו. אני אישית לא משתמשת בתכנות כאלה, כי אני גם אוהבת את הרעיון לזכות בעצמי בפרטים, וגם זה דרך הקטנה שלי לחסכון. כאן זהו התכנה ידועה:
https://www.myibidder.com

 

 איך לדעת כמה מוצר שווה?
טוב, כמובן, אם אתם קונים משהו שהוא נדיר יכול להיות שאין לו מחיר קבוע מראש – רק כמה אנשים מוכנים לשלם. אבל אם אתם קונים משהו שקיים בשפע באיביי, אז אפשר לדעת בקלות כמה אנשים משלמים על זה.
מכירות פומביות באיביי

תסתכלו על התמונה, אחרי שאתם כותבים בשורת חיפוש מה אתם מחפשים תלחצו למטה Refine Search, תבחרו אופציות שמסומנות בתמונות – ותראו שאתם תקבלו כל המכירות של אותו פריט בשבועיים אחרונים.
כמה זה עולה באיבייבירוק אתם תראו מחיר שבו נמכר הפריט, באדם אתם תראו (בתמונה לא רואים) פרטים שמכירה שלהם הסתיימה אבל פריט לא נמכר, ובשחור מכירה שלא הסתיימה עוד. זהו מקום למחקר שלכם. תעשו קצת עבודה לפני שאתם נותנים הצעה ואז אולי תשלמו קצת פחות.

טוב, מכווה שעכשיו כל העניין הזה של מכירות פומביות יותר ברור, אז לכו תקנו משהו ב- ebay.com!

קניות מוצלחות לכולם!

Share This:

7 thoughts to “ebay – מכירה פומבית”

 1. שלום
  אם אפשר להסביר על הסיבה שלפעמים הקונה שם המחיר הגבוהה ולא זוכה במכרז והפריט ישר עובר לעוד מכירה פומבית תודה?

  1. שלום
   זה פשוט, כנראה מישהו שם בביד מחיר יותר גבוה לפני. ואז יש בידים אוטומטים. כלומר. לדוגמה
   קונה A שם בביד 30 דולר. ובינתיים הוא יחיד, אז מחיר עומד ננניח על 10 דולר.
   ואז מגיע קונה B, רואה 10 דולר, שם 11 דולר וחושב שהוא יכול לזכות, אבל מכיוון שקונה A שם 30 דולר, מערכת אוטומטית ישר מעלה ביד ל- 12 דולר.
   וקונה B – הפסיד. קונה A עדיין הבידר הכי גבוהה וזוכה. והוא יזכה אם אף אחד לא ישים יותר מ- 29 דולר.

   1. האם אפשר לסגור מכירה פומבית לאחד הלקוחות לפני המועד הסיום של המוצר ? אם מישהו שם מחיר מפתה ואני רוצתה לסגור את העסקה לו אפשרי לפני המועד ?

   2. סליחה אבל לא הבנתי – מה החוקיות שגרומת לו לעלות למעלה ?
    אני מבינה את השתלשלות האירועים כי את אומרת אותם אבל לא מבינה מה החוקיות מאחוריה

 2. היי שלום,
  זכיתי במכירה פומבית אך התגלה לי לאחר הזכייה שהמוכר אינו שולח לישראל, לאחר שיצרתי איתו קשר והגענו להסכמה של ביטול עסקה, אני לא מצליח להבין כיצד אני מבטל את העסקה? אני חושש שאיביי ופייפל יעשו לי בעיות! מה עליי לעשות? הם דורשים שאשלם.

 3. הי
  יכול להיות מצב שמישהו קובע מכירה פומבית ומתערב בה באמצעות חשבון של חבר. איך איביי מתייחסת לזה עם כל הכלים המתוחכמים שלה?

  1. לא הבנתי איך אפשר להבתערב באמצעות חשבון של חבר.
   כך או אחרת איביי לא אוהב שמרמים וחוסם חשבונות כאלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *