בגדים

אני זוכרת את עצמי לפני 10 שנים – לא הייתי חושבת לקנות בגדים בלי לראות, למדוד, לראות עוד פעם, למדוד שוב, ועוד פעם. קשה. הרי אני מידה לא סטנדרטית. מתוך כל המיליונים של שמלות שאני מודדת אני יכולה לקנות אחד, מתוך מיליארדים של ג'ינס אני אפילו לא אבחר אחד. אז איך זה פתאום עברתי לקניות ברשת, ואיך זה שאני לא מפחדת לקנות בלי למדוד?

האמת שזה לא מסובך. יש דברים שצריך לדעת מראש, ולזכור כל פעם לבדוק אותם לפני קניה:
– מידה
– הרכב בד
– מותג וחוות דעת של אנשים אחרים

מידה
עוד לפני שאתם מתחילים לקנות ברשת, תיקחו סרט מדידה ותתחילו למדוד את הגוף שלכם. יש מקומות שהכי חשובים לצורך קניית גופיות, שמלאות, מכנסיים.
hip waist bustכאן על התמונה אתן רואות שלוש קווים אדומים – זה מקומות שהכי חשוב למדוד, הרי כאשר חזה גדול ורחב הרבה שמלות והרבה חולצות לא תוכלו ללבוש פשוט.

קו שני – מותניים הוא חשוב בעיקר לשמלות דגם צר במותניים ומאד חשוב בקניית המכנסיים. למרות שהיום צוואר הבקבוק בקניית המכנסיים זהו דווקא  ירכיים.

קו שלישי – ירכיים. חשוב חשוב חשבו. מכנסיים, דגמים של שמלות, חולצות מסוימות.

כמובן שזה לא כל המידות. אם אתם רוצות לקנות סוודר אז חשוב לא רק חזה, אלה גם אורך של סוודר עצמו – האם זה עד המותניים או עד הירכיים? וגם אורך השרוול. שרוול קצר מידי נראה כאילו אימא לקחה סוודר מהבת שלה. אני לא אוהבת.
ואם אתן רוצות לקנות מכנס, אז חשוב לא רק מותניים וירכיים, אלה גם אורך של המכנס – זה נמדד בחלק הפנימי של הרגל.

כמובן, לפעמים מידות מדויקות פחות חשובות – בקנייה של גופיה רחבה חשוב רק שהיא תהייה יותר רחבה מהחזה ויותר ארוכה מהמותניים – עד כמה זה כבר פחות חשוב. אבל ברוב המקרים זה כן חשוב לדעת איך הבגד יושב ומה מידה מדויקת שלכם.

המלצה ראשונה– תסתכלו גם על הבגדים שלכם בארון – תנסו למדוד להם את המקומות של צוואר בקבוק.
המלצה שנייה – תעשו מדידות של הגוף יותר מפעם אחד. לפחות שלוש – בבוקר, בערב, אחרי שינה, אחרי ארוכה טובה. תעשו ממוצה ותרשמו את זה בפתק ולא רק בסנטימטרים, גם באינצ'ים. תתלו ליד המחשב.
המלצה שלישית – לא להחמיא לעצמכן! אני יודעת עד כמה זה מפתע לרשום פחות סנטימטר-שניים במותניים. אבל לא. אל תעשו. הרי בגד שקצת יותר גדול אפשר לתפור, בגד שקצת יותר קטן – אפשר רק להחזיר.
המלצה רביעית – במספר אתרים (למשל asos, 6pm) אפשר לראות מידות של דוגמנית ואיזה מידה של בגד היא לובשת. תשתמשו בזה! זה עוזר.

הרכב בד
דבר מאד חשוב. אני לדוגמה מאד נזהרת לקנות בגדים שעשויים פוליאסטר (בגדי ספורט אני דווקא קונה מפוליאסטר, אבל שם זה סיפור אחר). כי פוליאסטר זהו בד סינטטי וטריקי מאד – אי אפשר לדעת באיזה איכות הוא יהיה, ואיך הוא יורגש על הגוף. אני לא נגד פוליאסטר, אבל אם אני לא מכירה מותג או אין לי את מי לשאול – אני אחשוב פעמיים לקנות בגד מבד פוליאסטר.
אז איזה בדים פופולריים קיימים בשוק?

טבעיים
– כותנה = cotton (כותנה גם יכולה להיות היום באיכות שונה)
– צמר=  wool (למרות שכולו טבעי, איכות יכולה להיות מאד שונה, יש סוגים שונים של צמר)
– משי = silk (איכות יכולה להיות שונה. משי משתמשים גם בשמלות וגם בחולצות וגם במכנסיים)
– קטיפה = velvet (ניתן ליצור אותו מבדים שונים, לעתים קרובות מייצרים אותו ממשי)
– מודל = modal (מיוצר מתאית העץ)
– ליוצל = lyocell (בד עשוי על בסיס תאית מדור חדש)

סינטטים
– פוליאסטר = polyester (בד אם הרבה פנים, אפשר לעשות אותו באיכות שונה)
– ספאנדקס = spandex (בד מאד אלסטי, משתמשים כתוספת בג'ינס, בבגדי ספורט)
– אקריליק = acrylic (בדרך כלל תוספת בסוודרים, בד דמוי צמר)

אז מה ואיך לבחור? זה תלוי בבגד ובדרישות שלכם. לדוגמה בג'ינס אני אוהבת שיש תוספת של חוטים אלסטים כמו ספאנדקס. אבל בחולצות אני מעדיפה כותנה. אני לא אוהבת משי, כי הוא צריך טיפול מיוחד או כביסה ידנית, או כביסה יבשה – כאב ראש בשבילי. סוודרים אני מעדיפה מצמר אמיתי וללא תוספות אקריליק. בגדי ספורט דווקא מפוליאסטר. עוד פעם אותה המלצה – תבחרו מהארון שלכם בגדים הכי מוצלחים ותסתכלו מה ההרכב של הבד שלהם. כך תקבלו מושג מה אתם אוהבים.

מותג וחוות דעת של אנשים אחרים
זה פרק קל מאד. אם מותג ידוע ואפשר למצוא עליו משהו באינטרנט אז לכו ותחפשו – איך בנות אחרות נראות בחולצות ממותג זה? איך זה יושב, איך זה נראה. תקראו תגובות של אנשים אחרים על המותג הזה באתרים – האם מתלוננים או להפך אוהבים? האם זה איכותי או סתם?

אבל גם אם חולצה שבחרתם לא ממותגת, לא נורא, הרי יש קבוצות פייסבוק רבות שאפשר לשאול אנשים, אולי מישהו כבר קנה ויכול להמליץ או להפך לא להמליץ על הפריט. תשתמשו בזה! חוסך הרבה כסף, בעיקר בתחילת דרככם כקונים באינטרנט.

 

אני קונה בחנויות הבאים הרבה:
asos


mandco


 

וואלאורס


 

מארקס אנד ספנסר


 

amazon


 

הלבשה תחתונה


 

5pounds


ultimateoutdoors

 

 

כמובן שיש עוד הרבה חנויות שונות, אבל מספיק בתור התחלה, לא?

Share This:

2 thoughts to “בגדים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *